Tworzenie kopii zapasowej danych z dysku - Serwis komputerowy, naprawa laptopów - Bełchatów - Asus, MSI, IBM, Fujitsu, Samsung, Lenovo, Packard Bell, Toshiba, Compal

Tworzenie kopii zapasowej danych z dysku

Tworzenie kopii zapasowej

Jest wiele programów, płatnych i darmowych, które oferują tworzenie kopii zapasowych danych z dysku twardego naszego laptopa. W artykule zostaną przedstawione dwa z nich, pierwszy służy stricte do wtórzenia kopii zapasowych, drugi pozwala dodatkowo na tworzenie klona dysku, który znacznie ułatwia przywrócenie kopi danych w przypadku awarii systemu plików lub dysku.

Easeus Todo Backup – tworzenie kopii zapasowych

Easeus Todo Backup free, to darmowy program do zastosowań niekomercyjnych, który idealnie nadaje się do wtórzenia i przywracania kopii zapasowych całych dysków, partycji, a także pojedynczych katalogów czy plików. Program jest bardzo wygodny i intuicyjny w obsłudze, daje możliwość wykonywania ręcznie kopii zapasowych danych, ale także pozwala na wykonywanie kopii automatycznych. Możemy bez problemu skonfigurować cykliczne wykonywanie automatycznych kopii danych w dowolną częstotliwością, mamy także możliwość skonfigurowania priorytetu kopii w stosunku do innych działań wykonywanych w tym samym czasie w systemie operacyjnym. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy położyć nacisk na szybkie wykonanie kopii ale przy większym poborze zasobów komputera w trakcie lub obniżyć priorytet kopii, ale uruchomiony automatycznie proces tworzenia kopii zapasowej nie utrudniał nam pracy na komputerze czy laptopie.

Przywracanie kopii jest równie proste jak jej utworzenie, program daje możliwość utworzenia botowalnej wersji uruchamianej np. z pendrive, dzięki czemu w przypadku awarii systemu możemy z utworzonej wcześniej kopii zapasowej przywrócić zawartość dysku w całości, łącznie z partycjami i systemem operacyjnym.

Bardzo istotne jest, aby utworzone przy użyciu programu kopie zapasowe, przechowywać na innym dysku niż dysk twardy naszego komputera, w ten sposób unikniemy utraty kopii i danych jednocześnie, w przypadku awarii dysku.

Acronis True Image – klonowanie dysku

Niekiedy lepszym rozwiązaniem niż wykonanie standardowej kopii zapasowej danych jest wykonanie klona dysku twardego, narzędziem idealnie nadającym się do tego celu jest Acronis True Image. Jest to narzędzie płatne, natomiast radzi sobie doskonale z wykonywaniem klonów dysku w całości. Obsługa programu jest intuicyjna, mamy do wyboru tryb automatyczny, który część opcji wybiera za nas lub tryb ręczny, w ramach którego możemy zgodnie z oczekiwaniami określić parametry wykonywanego klona, na przykład rozmiar poszczególnych partycji po skolonowaniu. Niekiedy rozmiar dysku źródłowego różni się od rozmiaru dysku docelowego, Acronis True Image pozwala dopasować rozmiar klonowanych partycji dowolnie, dzięki czemu możemy klonować dyski o większej pojemności na mniejsze, pod warunkiem wystarczającej ilości miejsca wolnego na dysku docelowym. Dużą przewagą programu nad podobnymi rozwiązaniami jest wykonywanie klona, który pozwala bez problemu uruchomić system operacyjny na sklonowanym dysku, bez potrzeby dodatkowych zabiegów, dlatego program idealnie nadaję się na przykład do klonowania dysku HDD na SSD, jeśli chcemy przyspieszyć nasz stary laptop lub komputer stacjonarny.